Voľný pád, pri ktorom nemusíte mať padák

06.06.2016

Zoskok z lietadla. Je to niečo, nad čím každý z času na čas rozmýšľa, ale nie vždy na to nájde odvahu. Dôvody sú rôzne. Je to až príliš veľký adrenalín, je to nákladné, čo ak sa mi zamotá padák. Výhovoriek si človek nájde milión, len aby si sám pred sebou nemusel priznať svoj vlastný strach. Ale čo tak ho prekonať?

Je voľný pád z lietadla naozaj jediná možnosť ako lietať? Dnes už vieme bez zaváhania odpovedať, že nie. K dispozícii máme aeorodynamické tunely, v ktorých sa dá lietať rovnako. Rozdiel je len v tom, že nepotrebujete padák, a od úplného začiatku vidíte záchrannú sieť, na ktorú môžete spadnúť z výšky maximálne 14 metrov. To je celkom pozitívne v porovnaní s niekoľkými kilometrami, ktoré vás čakajú pri voľnom páde z lietadla.

Klasický zoskok z lietadla je naozaj len pre tých, ktorým koluje v žilách adrenalín, a krv sa tam objaví len z času na čas. Voľnému pádu z lietadla ale nemožno odoprieť nádherný výhľad na krajinu, ktorý počas tých pár minút človek má. Hovorí sa, že najhoršie je nastúpiť do lietadla, počkať kým sa otvoria hore dvere, a vyskočiť.

Sú aj takí, ktorí toto všetko absolvujú, ale skáču v zásade otočení chrbtom. Vlastne z toho lietadla len nenápadne vypadnú. Predsa v nich ešte nejaký ten pud sebazáchovy zostal. A potom je tu ešte padák. Výhodou je, že ak sa neotvorí ten klasický, je tu stále záložný, takže sa nemá čo stať. Aj keď to je len taká fráza, ktorá sa používa na upokojenie. Stať sa niečo môže aj pri páde z postele, nehovoriac o voľnom páde z lietadla.

V každom prípade, svoje pre a proti má lietanie v aerodynamickom tuneli, ale aj voľný pád. Indoor skydiving má veľké plus v tom, že človek tu prekonáva vlastné zábrany a aj keď má niekto úplnú paniku z výšok, tých 14 metrov nie je veľa, ale zároveň na všetko stačí. Pri začiatočníkoch zhodnotí vyškolený inštruktor, aká výška je pre danú osobu najvhodnejšia. A pri inštruktoroch ešte zostaneme. Tí sú s letcami počas celej doby ako vstúpia do budovy, počas inštruktáže, potom sa presunú do tunela, kde sú stále pod dohľadom, a práve inštruktor je ten, s ktorým sa väčšinou lúčia ako s posledným a pri ďalšej návšteve si to s ním chcú v tuneli zopakovať.

Jednou z najväčších výhod veterného tunela je aj to, že stále vidíte kam môžete dopadnúť. A v neposlednom rade treba pripomenúť, že aj tí najväčší profesionáli z oblohy si trénujú zostavy a nové triky práve v tuneli. Tak čo, ešte stále rozmýšľate nad voľným pádom z lietadla alebo lietaním v tuneli?

HURRICANE
FACTORY
FAMILY

Vyber si lokalitu

Berlin / Germany Prague / Czech Republic Tatralandia / Slovakia

© Copyright 2012-2019 Hurricane Factory. All rights reserved. Vstup do rezervačného systému Všeobecné obchodné podmineky Súhlas objednávateľa so spracovaním osobných údajov Informácie pre zákazníkov týkajúce sa ochrany osobných údajov