Ako mať z adrenalínu dobrého sluhu a nie zlého pána

08.06.2016

Každý z nás to už zažil. Strach pred pracovným pohovorom, nastúpením na atrakciu v zábavnom parku, ale aj pred skokom z výšky. V týchto chvíľach sa v našom tele deje veľa procesov. Ako ináč, hlavnú úlohu pri nich zohráva adrenalín.

Pred zoskokom máme strach


Ak sa prenesiete do niekoľkotisícmetrovej výšky a predstavíte si, že sa práve chystáte zoskočiť z lietadla, tak budete mať pravdepodobne veľký strach. Vtedy sa dá do pozoru hypotalamus (spodná časť medzimozgu), ktorý zaktivizuje váš nervový systém a nadobličky. Musia pripraviť vaše telo na „nebezpečnú” situáciu. Nadobličky vylúčia do krvi asi 30 rôznych hormónov, medzi nimi aj najznámejší adrenalín. Je to náš prirodzený obranný systém, aký zažívali naši predkovia, keď museli utekať pred nebezpečenstvom.

Aj s pomocou noradrenalínu a kortikoidov sa vám rozbúši srdce, budete mať spotené ruky alebo červeň v lícach. Do krvi sa uvoľní viac glukózy, aby ste mali energiu na zvládnutie situácie. Toto sa deje pred náročnou situáciou.

Počas (po) zoskoku sme šťastní

Ak prekonáte tú najhoršiu úvodnú fázu, čaká vás sladká odmena. Zažijete záplavu endorfínov – poznáme ich ako hormóny šťastia či látky, ktoré majú schopnosť tlmiť bolesť (ako morfium). Tieto hormóny sa vyplavujú po skvelých zážitkoch, športe a udržujú nás zdravých a hlavne šťastných.

Priveľa adrenalínu škodí

Nie je tajomstvom, že keď máte veľa stresu, a tým pádom aj viac adrenalínu v krvi, tak vám to neprospieva. Chronický stres môže spôsobovať vážne ochorenia. Je dobré naučiť sa ventilovať svoje emócie a strach prostredníctvom pravidelného športu a činností, pri ktorých sa zabavíte a oddýchnete si.

Užitočný na reguláciu rakovinových buniek

Čo je však zaujímavé – adrenalín nemožno označiť za zlý hormón. V malom množstve môže dokonca vášmu zdraviu prospievať. Viete ako?

V roku 2010 vedci zistili, že menšie dávky adrenalínu sú schopné znižovať množstvo proteínu leptínu v tukovom tkanive. Leptín urýchľuje rast rakovinových buniek. Čím menej proteínu tukové bunky produkujú, tým je menšia šanca na rast škodlivých rakovinových buniek.

Chcete mať zdravý adrenalín?

Adrenalín je teda dobrý sluha, ale zlý pán. Aby ste sa neocitli v jeho nadvláde, je dôležité vyvažovať každodenné povinnosti chvíľkami relaxu a skutočne robiť to, čo vás baví a pri čom sa cítite šťastní.

Tunel v Hurricane Factory je pre vás zdravý adrenalínový zážitok. Pod dohľadom skúsených lektorov sa vám nič nemôže stať. Získate úžasné zážitky a naučíte sa ovládať svoje telo v 180-kilometrovej rýchlosti za hodinu.

Hurricane newsletter

Odoberaj novinky a špeciálne ponuky