Skydiving v skupine – zimomriavky a rešpekt

08.06.2016

Tandemový zoskok je jeden z najobávanejších, ale aj z najvzrušujúcejších športov. Nové skydivingové techniky a triky sa v podstate môžete učiť donekonečna. Časom môžete vedieť aj lietať v skupine a vytvárať nádherné obrazce.

Bez základu to nejde

Na začiatok je dobré si vyskúšať pár zoskokov s inštruktorom, aby ste vôbec zistili, či vás to baví. Skúsení tréneri poskytujú rôzne kurzy, napríklad AFF kurz, pri ktorom sa zdokonalíte v mechanizme a technike a získate licenciu A. Neskôr je, samozrejme, možné dosiahnuť aj B, C alebo D. Keď sa budete vo vzduchu cítiť ako doma, môžete nájsť nový obzor v skydivingových trikoch v skupine 10 či 30 ľudí.

Nevídané možnosti

Keď sa dostanete do komunity letcov, objavíte možnosti pre váš ďalší rast. Nie je to o tom, že si odskáčete niekoľko stoviek zoskokov, získate certifikáty a to je všetko. Dobrým parašutistom sa stáva ten, kto sa s týmto športom zžije a chce sa neustále niečo nové učiť. Preto sa organizujú aj rôzne súťaže a majstrovstvá, kde sú pred letcov postavené náročné úlohy. Parašutisti súťažia v rôznych kategóriách a snažia sa vytvárať predpísané formácie alebo dosiahnuť čo najlepší čas zoskoku.

Lámanie rekordov

Pri súťažiach existujú rozličné disciplíny, napr. RW, Freefly, Bigway, Accuracy Landing,... Tieto súťaže sú jednak individuálne a jednak skupinové a tiež majú stanovené presné pravidlá. Aj na Slovensku, aj vo svete, sa lámu staré rekordy. Spomenieme dve z nich, ktoré nás zaujali.

Slovenský rekord v kategórii Bigway 3O-way, kde ide o vytvorenie čo najväčšej formácie, prevzali do rúk v roku 2012 tridsiati skydiveristi. Na oblohe sa im podarilo spraviť obrazec, ktorí mali vopred určený a ktorý uvidíte na videu. :)
 
O niečo väčšie zoskupenie ľudí, teda celkovo 61 nadšencov, sa s pomocou roztiahnutých kabátov (tzv. wingsuits) usporiadalo do tvaru diamantu. Súťažili v kategórii Freefall. Dialo sa to nad letiskom v Paríži a rekord ustanovila medzinárodná organizácia Fédération Aéronautique Internationale.

Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá

Aj vám nabehli z týchto trikov zimomriavky? Určite si zaslúžia uznanie a obdiv. Treba však vedieť, že za týmito formáciami je kopa práce a hodín letov. Čo ste si pravdepodobne domysleli :) So silou mysle a správnou trénerskou rukou sa dá všetko, pokiaľ skydivingu doslova prepadnete. Čiže postupne aj takýmto úžasným trikom niekoľko kilometrov nad zemou.

Ak sa vám skydiving páči, ale chcete si vyskúšať jeho bezpečnejší variant, príďte k nám do Hurricane Factory. Veterný tunel je prípravou na „lietanie v skutočnosti”. Zbavíte sa strachu z výšok a užijete si kopec zábavy. :)

Hurricane newsletter

Odoberaj novinky a špeciálne ponuky