Kurz lietania v škole Hurricane Factory je pre každého

08.06.2016

Lietanie v aerodynamickom tuneli si môžete zamilovať. No najskôr ho musíte skúsiť. Ak si radi dávate výzvy, mali by ste si prečítať niečo viac o kurze lietania.

Škola pozostáva z troch úrovní – Basic, Advanced a Expert. Manažér slovenskej pobočky Hurricane Factory Peter Kupský odporúča vyskúšať si najprv dvoj- či trojminútový let v balíčku Wind Starter alebo Ride a Storm a až potom ísť na kurz: „Klientom odporúčame, aby začínali postupne, lebo odlietať 30 minút je fyzický náročné a na prvý- či druhýkrát v tuneli je to naozaj veľa.”

Aby ste v tom mali jasno, Basic kurz poskytuje 10 minút letu, pri pokročilej úrovni Advanced môžete byť v tuneli 15 minút a Expert kurz dovoľuje zažiť adrenalín v tuneli až na 30 minút.

Simulovaný deň v škole lietania

Ako to v takej škole lietania vyzerá? Na čo sa môžete pripraviť? „Kurz začína registráciou, požičaním kombinézy, prilby, okuliarov”, vysvetľuje Peter Kupský. „Následne sa klienti premiestnia do školiacej miestnosti, kde inštruktor ukáže základné gestá, pomocou ktorých budú v nasledujúcich minútach v tuneli komunikovať. V tuneli je hluk, a preto je dobré, aby klient poznal základné znaky, ktorými si pomôže pri komunikácii s trénerom.”

„Kurz končí debriefingom, kde tréner vysvetľuje svojim „žiakom“, aké chyby robili a ako pracovať na ich odstránení – v prípade potreby im to názorne ukáže na videu. Klient dostáva „žiačku knižku“, do ktorej mu tréner napíše, aký prvok sa dnes naučil a na akej úrovni ho už ovláda,” dodáva Kupský s tým, že tréning je tiež prispôsobený individuálne každému človeku. Keď niekto už ovláda teóriu k základnej polohe, tak je zbytočné mu ju hovoriť ešte raz. Radšej sa viac môžu s lektorom zamerať na problémovú polohu.

Zaviazané topánky, tričko a úsmev

Treba si pripraviť dobrú náladu, šnurovacie topánky a tričko pod kombinézou. Dobre uviazané topánky sú obzvlášť dôležité, pretože párkrát sa stalo, že klientovi uletela topánka do lopatiek rotora, čo spôsobilo mierne komplikácie pre lektorov, ako aj pre účastníkov, ktorí museli na vytiahnutú topánku čakať.

Môže lietať každý?

Do školy lietania sa môže prihlásiť skutočne každý, kto sa na to cíti. Ako Kupský objasňuje: „Lietajú u nás aj vozíčkari. Na vlastnom uvážení je to u ľudí, ktorí majú problém s chrbticou či vyskakujúce ramená, kde môže dôjsť k zraneniu. Všetko záleží na tom, v akej je človek forme. Neodporúčame lietať tehotným ženám.”

Pozor na tuleňa či jablko

Aká by to bola práca, keby ste v nej nezažili z času na čas aj niečo vtipné. Akú vtipnú situáciu zažívajú tréneri a pracovníci Hurricane Factory najčastejšie? „Stáva sa, že keď človek vystúpi z tunela, hneď si neuvedomí, že už nie je pod tlakom, už na neho nefúka a vypadne z tunela ako tuleň,” dodáva s vtipom prevádzkovateľ.

Najviac kurióznych zážitkov majú lektori, ktorí pracujú s klientmi denne. Inštruktor Tomáš Koreň potvrdzuje, že vtipných situácií je veľa a spomína si na jeden z nich:
„Mladá slečna sa rozbehla a skočila do tunela do polohy na bruchu, na čom nie je nič nezvyčajné, akurát, že tunel ešte nebol vôbec zapnutý a žiadny vietor nefúkal. Slečna teda spadla na sieť ako jablko zo stromu.”

Prečo mu povedať áno

Podľa Kupského nie je škola lietania iba o dočasnom adrenalíne. Zdôrazňuje, že lietaním zlepšíte koordináciu tela a časom sa môžete zaradiť do komunity letcov. Kurz lietania vám dá aj dávku sebavedomia. A čo je najlepšie, zaplatíte zaň podobne ako za jeden zo základných balíčkov, pri ktorom lietate 2 až 3 minúty.

Lietanie je super, lietanie je návykové, to by vám povedal každý, kto si ho vyskúšal. Ak viete, že je to niečo, čo by vás bavilo, dajte si tento kurz ako darček.

Hurricane newsletter

Odoberaj novinky a špeciálne ponuky