Extrémne športy sú prospešné pre zdravie. Viete prečo?

07.06.2016

 
Keď vidíme parašutistu, ktorý padá závratnou rýchlosťou smerom k zemi, točí sa nám hlava. Ako na to nabral odvahu? Nebojí sa, že sa mu neroztvorí padák? Alebo keď horolezec zasvätí celý svoj život lozeniu po skalách, považujeme to za nerozvážne a životu nebezpečné. Títo ľudia však vedia, prečo sa pohrávajú s rizikom.

Bungeejumping, zoskok s padákom, horolezectvo či rafting majú spoločné to, že je pri nich dôležité sústrediť sa na každý okamih. Jeden zlý krok môže mať pre vás vážne následky.

Okrem iného, ak sa odhodláte na nejaký odvážny kúsok, tak pocítite obrovskú záplavu adrenalínu, dopamínu a endorfínov. To bude mať za následok, že budete šťastní až euforickí. Budete sa cítiť lepšie nielen kvôli chemickým procesom, ktoré sa odohrávajú vo vašom tele, ale aj kvôli tomu, že pocítite zmenu v práci či osobnom živote. A, navyše, budete to chcieť skúsiť znova a znova.

Vyššie sebavedomie

Ak chcete v živote uspieť, nestačí si naštudovať skriptá kníh alebo mať tituly z dvoch škôl. Dôležitejšie, ako vedieť „všetko”, je veriť v svoje schopnosti a byť ochotný učiť sa. Niekoľko výskumov ukázalo, že ľudia, ktorí obľubujú adrenalínové športy, sú asertívnejší a menej sa boja rizika. Sebavedomie a otvorenosť k novému sú prepojené nádoby.

Prekonanie limitov

Predstavte si, že stojíte na moste pripútaní ťažkou technikou a viete, že po odpočítaní piatich sekúnd vás zhodia dole. Tam dolu je iba obrovské pole rieky. Ak máte strach z výšok, tento obrázok vo vás pravdepodobne vyvoláva desivé pocity. Len aby ste z neho čím skôr odišli a vrátili sa naspäť do svojho bezpečia.

Či už skočíte bungeejumping, alebo si zasurfujete, posuniete si svoje hranice. Štúdia, ktorej spoluautorom je psychológ Eric Bymer, dokázala, že prekonanie veľkého stresu a strachu vás môže psychicky posilniť. Ak spravíte to, čoho sa neuveriteľne bojíte, dokážete si, že na to máte. Naopak, fyzické zneužívanie môže mať deštruktívny dopad na mentálne zdravie človeka.

Spálené kalórie a ohybné telo

Vedeli ste, že hodina skateboardingu vám spáli 500 kalórií? Adrenalínové športy vás okrem toho aj naučia udržiavať rovnováhu, spravia vaše telo flexibilným a budete mať viac výdrže.

Netreba zabúdať na to, že neexistuje recept, ktorý by určil, že máte robiť ten alebo tamten šport, aby ste boli asertívnejší a menej náchylní na stres. Nemusíte skákať z budovy alebo surfovať v búrlivých vlnách Mavericks, aby ste zakúsili eufóriu z prekonania samého seba. Austrálsky výskum hovorí, že ak sa bojíte skončiť prácu alebo začať nový biznis, to je presne to, čo by ste mali spraviť. Ako psychológ Brymer upozorňuje: „Len buďte zodpovední a uistite sa, že ste fyzicky a psychicky pripravení.”

Adrenalín ako pri skydivingu okúsite aj pri lietaní vo veternom tuneli Hurricane Factory.

Galéria

Hurricane newsletter

Odoberaj novinky a špeciálne ponuky