Jak mít z adrenalinu místo špatného pána dobrého sluhu

07.06.2016


Každý z nás to už zažil - strach před pracovním pohovorem, nástupem na atrakci v zábavním parku ale i před skokem z výšky. V těchto chvílích se v našem těle děje mnoho procesů. A jako jindy v nich hlavní roli hraje adrenalin.

Před seskokem máme strach

Když se přenesete do výšky několik tisíc metrů a představíte si, že se právě chystáte skočit z letadla, tak budete mít pravděpodobně velký strach. V tu chvíli se dá do pozoru hypotalamus (část mezimozku), který aktivuje váš nervový systém a nadledvinky. Musí připravit vaše tělo na nebezpečnou situaci. Nadledvinky vyloučí do krve až 30 různých hormonů a adrenalin je mezi nimi. Je to náš přirozený obranný systém, který měli naši předkové, když utíkali před nebezpečím.

I s pomocí noradrenalinu a kortikoidů se vám rozbuší srdce, budete mít zpocené ruce a červené tváře. Do krve se uvolní více glukózy, abyste měli dostatek energie na zvládnutí této náročné situace. To vše se při ní odehrává. 

Během (po) seskoku jsme šťastní

Když překonáte tu nejhorší úvodní fázi, čeká vás sladká odměna. Zažijete záplavu endorfinů – známe je jako hormony štěstí nebo látky, které mají schopnost tlumit bolest (jako morfium). Tyto hormony se vyplavují po skvělých zážitcích, sportu a udržují nás zdravé a hlavně šťastné.

Příliš adrenalinu škodí

Není tajemstvím, že když máte příliš stresu, a tím pádem i více adrenalinu v krvi, tak vám to neprospívá. Chronický stres může způsobovat vážné nemoci. Je dobré naučit se ventilovat emoce a strach prostřednictvím pravidelného sportu a činností, při kterých se zabavíte, a přitom si odpočinete.

Užitečný na regulaci rakovinných buněk

Co je však zajímavé – adrenalin není možné označit za špatný hormon. V malém množství může dokonce vašemu zdraví prospívat. Víte jak?

V roce 2010 vědci zjistili, že menší dávky adrenalinu dokážou snižovat množství leptinu (protein) v tukové tkáni. Leptin urychluje růst rakovinných buněk. Čím méně proteinu tukové buňky produkují, tím menší je šance na růst škodlivých rakovinných buněk.

Chcete mít zdravý adrenalin?

Adrenalin je tedy dobrý sluha ale špatný pán. Abyste se neocitli v jeho nadvládě, je důležité vyvažovat každodenní povinnosti chvilkami odpočinku a dělat to, co vás opravdu baví a při čem se cítíte šťastní.

Tunel v Hurricane Factory je pro vás zdravý adrenalinový zážitek. Pod dohledem zkušených lektorů se vám totiž nemůže nic stát. Získáte úžasné zážitky a naučíte se ovládat vaše tělo v 180 kilometrové rychlosti za hodinu.

Hurricane newsletter

Přihlas se do newslettru a k exkluzivním nabídkám