Hurricane Proflyer – kurz pro všechny, kteří to s létáním myslí vážně

07.06.2016

Zalíbilo se vám létání ve větrném tunelu? Pak si určitě přijdete na své v kurzu Hurricane Proflyer. "Je velmi prospěšný pro ty, které létání zajímá, a chtějí se mu věnovat pravidelně." Takhle to vidí sport managerka Hurricane Factory v Praze Eva Vokurková.

Být několik minut pod tlakem silného větru je otázkou odvahy. Podobně, jako kdybyste si skočili z letadla nebo mostu. Ovšem naučit se ovládat své tělo, je již o praxi a získání zkušeností.

Na kurzu Hurrricane Proflyer se s instruktorem naučíte udržet stabilní polohu na břiše, zádech, stejně jako stoupat, klesat či otáčet se. "Na tyto základní schopnosti se pak nabalují další složitější dovednosti", říká Vokurková. Tento kurz můžete však absolvovat i bez jakýchkoliv předchozích zkušeností.

Jak to probíhá

Sport managerka, Eva Vokurková, vysvětluje průběh: "V ceně je 3 x 10 minut letového času, instruktor, školení a zapůjčení vybavení (helma, brýle, kombinéza). Létání předchází školení (instruktor vysvětlí, co se bude dělat). Výuka je rozdělena na bloky, které může student odlétat v jednom dni nebo si může výuku rozdělit na více dní. Po létání následuje tzv. debriefing, kdy se instruktor se studentem podívá na video z letu, a rozeberou, co bylo správné a na čem je ještě potřeba zapracovat."

Tempo však trenéři přizpůsobují individuálně. Pokud někdo potřebuje více zapracovat na některé z poloh, tak se jí s lektorem věnují. Do žákovské knížky mu pak napíší, jakou úroveň při daném prvku ovládá, např. poloha na břiše = expert.

Nutnost spolupráce

Důležité je poznamenat, že instruktor s vámi komunikuje pomocí předem dohodnutých signálů. Jelikož v tunelu je hodně hluku, je to jediný způsob, jak efektivně spolupracovat.

Netradiční sport pro každého?

Indoor skydiving je jednou z mála fyzických aktivit pro lidi, kteří mají zdravotní handikap. Na své si přijdou mladí, starší, vozíčkáři i děti. Ty se z létání nade vše těší. "Děti jsou často mnohem odvážnější než dospělí", podotýká Vokurková. Pro ně je vytvořen samostatný kurz Hurricane Factory Kids Club, do kterého chodí již od pěti let. Některé z nich se stávají pravidelnými návštěvníky, čímž se dostávají na velmi vysokou úroveň.

Proč mu říct ano

Absolvování několika minut v tunelu vás, nepochybně, může přesvědčit o tom, že strach z létání je jen neexistující veličina. Ale není to jen o překonání strachu z takového velkého sousta. Je to hlavně o adrenalinovém zážitku, získání hobby a časem už i o nezbytnosti. Neboť létání je návykové.

Hurricane newsletter

Přihlas se do newslettru a k exkluzivním nabídkám