Extrémní sporty jsou zdraví prospěšné. Víte proč?

07.06.2016

Když vidíme parašutistu, který padá závratnou rychlostí směrem k zemi, točí se nám hlava. Jak na to sebral odvahu? Nebojí se, že se mu neotevře padák? Nebo když horolezec zasvětí celý svůj život lezení po skalách, považujeme to za nerozvážně a životu nebezpečné. Tito lidé však vědí, proč si pohrávají s rizikem.

Bungee jumping, seskok padákem, horolezectví či rafting mají společné to, že je u nich důležité soustředit se na každý okamžik. Jeden špatný krok může mít pro vás vážné následky.

Mimo jiné, pokud se odhodláte na nějaký odvážný kousek, tak pocítíte obrovskou záplavu adrenalinu, dopaminu a endorfinů. To bude mít za následek, že budete šťastní až euforičtí. Budete se cítit lépe nejen kvůli chemickým procesům, které se odehrávají ve vašem těle, ale i kvůli tomu, že pocítíte změnu v práci či osobním životě A, navíc, budete to chtít zkusit znovu a znovu.

Vyšší sebevědomí

Chcete-li v životě uspět, nestačí si nastudovat skripta knih nebo mít tituly ze dvou škol. Důležitější, jak vědět "všechno", je věřit ve své schopnosti a být ochoten učit se. Několik výzkumů ukázalo, že lidé, kteří mají rádi adrenalinové sporty, jsou asertivnější a méně se bojí rizika. Sebevědomí a otevřenost k novému jsou propojené nádoby.

Překonání limitů

Představte si, že stojíte na mostě připoutáni těžkou technikou a víte, že po odečtení pěti sekund vás shodí dolů. Tam dole je pouze obrovská plocha řeky. Pokud máte strach z výšek, tento obrázek ve vás pravděpodobně vyvolává děsivé pocity. Jen abyste z něj co nejdříve odešli a vrátili se zpět do svého bezpečí.

Ať už skočíte bungeejumping, nebo si zasurfujete, posunete si své hranice. Studie, jejímž spoluautorem je psycholog Eric Bymer, dokázala, že překonání velkého stresu a strachu vás může psychicky posílit. Pokud uděláte to, čeho se neuvěřitelně bojíte, dokážete si, že na to máte. Naopak fyzické zneužívání může mít destruktivní dopad na mentální zdraví člověka.

Spálené kalorie a ohybné tělo

Věděli jste, že hodina skateboardingu vám spálí 500 kalorií? Adrenalinové sporty vás kromě toho také naučí udržovat rovnováhu, udělají vaše tělo flexibilním a budete mít více výdrže.

Nesmíme zapomínat na to, že neexistuje recept, který by určil, že máte dělat ten nebo tamten sport, abyste byli asertivnější a méně náchylní ke stresu. Nemusíte skákat z budovy nebo surfovat v bouřlivých vlnách Mavericks, abyste zakusili euforii z překonání sama sebe. Australský výzkum říká, že pokud se bojíte skončit práci nebo začít nový byznys, tak adrenalinové sporty jsou přesně tím, co byste si měli zkusit. Jako psycholog Brymer upozorňuje: "Jen buďte zodpovědní a ujistěte se, že jste fyzicky a psychicky připraveni."

Adrenalin jako při skydivingu okusíte i při létání ve větrném tunelu Hurricane Factory.

Hurricane newsletter

Přihlas se do newslettru a k exkluzivním nabídkám