Base jumping – šílenství nebo odvaha?

06.06.2016

Base jumping můžeme přirovnat ke skoku s padákem, ovšem s jedním (a dost zásadním) rozdílem.  Neskáčete z několikakilometrové výšky z letadla, ale z  objektů na zem, jako jsou například mrakodrapy, vysílače či skály. Právě kvůli tomu, že se skáče z menší výšky a je zde větší riziko, že nedopadne všechno tak, jak má, někteří považují „base jumpisty“ za blázny.

Už samotný název nám naznačuje, o co jde. Base kromě významu "základna" vyjadřuje i zkratky objektů, z nichž "base jumpisti" mohou skákat.

B - building (budova),
A - anténa (antény či stožáry),
S - span (oblouky, tedy mosty a lanovky),
E - earth (zem, sem zařazujeme skály, stromy a podobně).

Base jumping má kořeny v skydivingu. Ten spočívá v tom, že vysoko nad zemí vyskakujete z letadla a předtím, než otevřete padák, dlouho padáte volným pádem. Base jumping se od skydivingu liší v jedné zásadní věci. Skáče se z menších výšek, a proto je seskok podstatně kratší a nebezpečnější. 
 

Důkazem jsou i statistiky

Od roku 1981, kdy base jumping vznikl, zemřelo při seskoku zhruba 275 lidí, což je skutečně závratné číslo. Je přímo fascinující, že i přesto, že jde o jeden z nejnebezpečnějších adrenalinových sportů na světě, stále má velké množství příznivců.

Proč na výšce tak záleží?

Opět budeme porovnávat base jumping se skydivingem. Zatímco při skydivingu mají skokani čas na to, aby dosáhli vysokou rychlost a mohli využívat aerodynamiku na řízení směru letu při volném pádu, base jumping funguje na zcela jiném principu. Často se stane, že skokan nedosáhne potřebné rychlosti, jeho let se stane nekontrolovatelným a nestihne si otevřít padák. O následcích zřejmě mluvit nemusíme.

Zažij Valentýnský Hurikán na vlastní kůži

Chtěli byste zažít pocit "base jumpisty“ na vlastní kůži, ale odmítáte riskovat svůj život? Máme pro vás skvělé řešení v podobě naší akce na Valentýnský Hurikán. Užijte si pocit volného pádu společně s tím, koho máte rádi.

Gallery

Hurricane newsletter

Přihlas se do newslettru a k exkluzivním nabídkám